Слава Україні. Героям слава !

Cлава Україні — Героям Слава (також Слава Україні! Героям слава!) — українське вітання, гасло українських націоналістів.

Першу свою частину — Слава Україні — використовували в часи УНР і в міжвоєнні роки. В повному варіанті «Слава Україні — Героям Слава!» отримало поширення з часів УПА, де також було поширене як вітання.

Гасло «Слава Україні! Героям слава!» також є гаслом Конгресу українських націоналістів.

Останнім часом гасло також набуло популярності як підбадьорливий вигук під час масових спортивних змагань — особливо в Західній та Центральній Україні. Це гасло також набуває популярності серед іноземців, що приїздять в Україну на спортивні змагання. Широко використовується в Україні у 2013–2014 роках під час і після Євромайдану.

Історія

Гасло «Слава Кубані!» з відповіддю «Героям слава!» було традиційним привітанням кубанського козацтва, яке в українському націоналістичному діскурсі розглядалося як частина українського етносу (1918—1920 рр. існували спроби включення Кубанської народної республіки до складу УНР). Це привітання згадується в багатьох художніх творах (В. Ліхоносов, Б. Алмазов) та у спогадах про кубанське козацтво.

Гасло та вітання «Слава Україні!» з’являється в часи УНР (1918–1920 роки). Дяченко Петро Гаврилович, командир 1-го кінного полку чорних запорожців (підрозділ існував у 1918–1920 роках), згадує, що привітанням були слова «Слава Україні! — Козакам Слава!»

В історичному нарисі Лінійний корабель-дредноут Чорноморського флоту «Воля» Святослав Шрамченко пише: “Як тільки «Воля» стала на північній бухті, на призначену для неї бочку, до неї підійшли на катері члени Української Гол. Ради і піднялися на борт корабля. На кораблі вже стояла частина екіпажу з тим жовто-синім прапором на правому флянзі і ось тут голова Української Чорном. Ради проф. В. М. Лащенко виголосив на привітання свій історичний тепер для української фльоти вірш «Золотосині прапори». На це віршоване привітання матроси відповіли гучним «Слава», «Слава Україні».

Генерал Всеволод Петрів згадує що в час правління гетьмана Скоропадського гасло звучало так: “Йшлося насамперед про сердюків, які добре марширували, голосно вигукували «Слава Україні, Гетьманові Слава».

Юрій Горліс-Горський в романі «Холодний Яр» вказує на поширення серед повстанців Холодного Яру (1918–1922 роки) вітання «Слава Україні! — Україні слава!»:

Село має звичайний мирний вигляд, але група парубків, що йшла по вулиці, і співаючи «Серед степу на просторі» — озброєна. У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло.

    Під’їжджаю до них:

    — Добридень хлопці!
    — Слава Україні! — відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість «Здоров» вітатися «Слава Україні», а відповідається — «Україні слава».

Інший холодноярський отаман (періоду з квітня 1921 до початку 1922 рр.) Яків Водяний у своїй п’єсі наводить варіант: — Слава Україні! — Навіки слава!

Гасло в такому вигляді як українці використовують його зараз з’явилося в націоналістичній організації Легія українських націоналістів: «Коли виникло питання про організаційне вітання, схоже на те, що саме Юрій Артюшенко запропонував використати вітання чорношличників: „Слава Україні!“ — „Козакам слава!“. Пропозицію товариство прийняло, але з уточненням — відповідати треба було: „Героям слава!“».

У козаків Кубані традиційне вітання «Слава героям, слава Кубані!» відображене при описі подій 1908 року в романі Віктора Лихоносова «Наш маленький Париж. Ненаписані спогади» (1987).

Сучасні українські автори вважають, що вітання «Слава Кубані! — Слава героям!» виникло під впливом українських сотень УПА, що діяли на Кубані в 1944 році.